kometa

2. ledna 2009 v 19:52 | majjitel blogu
pro nás je kometa něco ůžasného ale co je to doopravdy?
Snad žádný z kosmických objektů si v minulosti nevysloužil tak špatnou pověst jako komety, kdysi pokládané za znamení zkázy. Dnes obdivujeme nádheru tohoto výjiímečného přírodního jevu a je nám líto, že těch jasných "reprezentativních" komet je k vidění jen několik za století. Zato slabých komet pozorují hvězdáři za rok asi desítku.Co je to kometa?-

Je to především jádro nepravidelného tvaru o průměru několika kilometrů, velký špinavý ledovec, obsahující vedle vodního ledu a různých zamrzlých plynů množství pevných prachových částic; křemičitých, uhlíkových a kovových. S přiblížením ke Slunci se kometa probouzí. Teplota stoupá, a tak se kometa začne odpařovat. S odpařováním unikají také další látky v kometě obsažené a kolem jádra vzniká mlhavý oblak, zvaný koma o průměru několika desítek tisíc kilometrů. Kometa začíná být dobře viditelná, přiblíží-li se ke Slunci alespoň na 3AU (to je zhruba v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem).
Koma s jádrem tvoří hlavu komety, z níž se ve vzdálenosti kolem 1AU od Slunce zpravidla utváří chvost z plynů a prachu - největší ozdoba komety. Uvidíte-li někdy velkou kometu, všimněte si plazmového a prachového chvostu. Plazmový je modrý a je tvořen převážně plyny, zato prachový je pouze prach či jiné látky z komety. Chvost komety může být tak velký, že může klidně projít také naší Zemí. Tento jev pak nazýváme "meteorický roj".

tento článek mne velmi zaujal ,určitě jste poznali ,že jsem to nepsala já je to stažené z netu ,ale ta to otázka byla promě velmi záludná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tess Tess | E-mail | Web | 3. ledna 2009 v 22:40 | Reagovat

Pěkný!!!! Nedávno... vlastně dneska ráno kolem druhý až sedmí, ale to je detail se mi zdálo, žejsem viděla kometu, ale já si nejsem jistá, jestli jsem jí viděla nebo to byl jen sen. Ale jestli je to tak nebo onak, pro mě je to dobrý znamení!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama